czwartek, 11 października 2018

„ Wiatr od morza w sto lat później.

!!! Sunday!

„ Wiatr od morza w sto lat później." to wystawa prac pomorskich artystów i specjalne wydanie książki Stefana Żeromskiego „Wiatr od morza”

Wernisaż: 14.10.2018
Wystawa 15.10.2018 - 11.11.2018

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku postanowiły stworzyć wyjątkową kolekcję obrazów inspirowanych opowiadaniami Stefana Żeromskiego, zebranymi w książce Wiatr od morza. Powstałe obrazy będą też ilustrować specjalne wydanie książki Żeromskiego, nieprzypadkowo wybranej do tego projektu. Wiatr od morza, wydany po raz pierwszy w Warszawie w 1922 roku, powstał w związku z działalnością plebiscytową pisarza na Powiślu w 1920 roku, zachwyconego polskim wybrzeżem, jego krajobrazem i historią, co pomysłodawcom projektu wydaje się interesującym nawiązaniem do obchodzonej rocznicy odzyskania niepodległości.

Do projektu, nad którym patronat honorowy objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, zostali zaproszeni pomorscy artyści – zarówno uznani twórcy, jak i młodzi artyści, dopiero rozpoczynający swoją malarską karierę: Janusz Akermann, Kiejstut Bereźnicki, Beata Ewa Białecka, Józef Czerniawski, Henryk Cześnik, Zbigniew Gorlak, Kazimierz Kalkowski, Jacek Kornacki, Marek Model, Anna Orbaczewska-Niedzielska, Anna Reinert-Faleńczyk, Joanna Rusinek, Ewa Skaper, Maciej Świeszewski, Andrzej Umiastowski, Mariusz Waras, Sławomir Witkowski, Krzysztof Wróblewski, Anna Wypych-Klimkowska, Marcin Zawicki.

Twórcom nie narzucano ani technik malarskich, ani rozwiązań formalnych. Każdy z nich stworzył więc kompozycję we własnym stylu, posługując się oryginalnym językiem kodów, symboli i znaczeń.

Obrazy zostaną zaprezentowane na wystawie, którą od 14 października do 11 listopada 2018 roku będzie można oglądać w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Literackim katalogiem wystawy będzie specjalne wydanie opowiadań Żeromskiego, ilustrowane obrazami pomorskich artystów. Kolekcja tych obrazów trafiła do zbiorów sztuki współczesnej MNG. Wybrane obrazy znajdą miejsce w stałej galerii malarstwa Oddziału Sztuki Nowoczesnej MNG.

Wystawa w kolejnych latach będzie pokazywana w wielu miejscowościach województwa pomorskiego.

Kurator:
Wojciech Zmorzyński

Patronat honorowy:
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego

Współorganizatorzy:
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Konrada w Gdańsku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz